Agro-Food Manufacturing

Main Organisers

Foreign companies are kindly invited to contact the main organisers

Original

Rossana Colombo
Eurosportello – Unioncamere del Veneto

Original

Roberto Bassetto
Eurosportello – Unioncamere del Veneto

Original

Gabriella Cadeddu
Finlombarda S.p.A.

Original

Alessandro Chiesa
Finlombarda S.p.A.

Support offices

Italy
Original

Alessandra Pelizzaro - VENETO
Veneto Innovazione Spa

Original

Francesca Marchi - FRIULI VENEZIA-GIULIA
AREA Science Park

Original

Manuela Carraro - FRIULI VENEZIA-GIULIA
Azienda Speciale I.TER-CCIAA Udine

 Informest

Chiara Talin - FRIULI VENEZIA-GIULIA
INFORMEST CONSULTING

 ConCentro

Marica Veronese - FRIULI VENEZIA-GIULIA
ConCentro - Azienda Speciale CCIAA Pordenone

 Aries

Sabina Drandich - FRIULI VENEZIA-GIULIA
ARIES - Azienda Speciale CCIAA Trieste

 Trentino Sviluppo

Daniela Pedrotti - TRENTINO ALTO ADIGE
TRENTINO SVILUPPO

 CNAEmiliaRomagna

Rosalia Curigliano - EMILIA-ROMAGNA
CNA Emilia Romagna

Original

Laura Bertella - EMILIA-ROMAGNA
Unioncamere Emilia-Romagna EEN Simpler Consortium

 ASTER

Sofia Miceli  - EMILIA ROMAGNA
ASTER

 Eurosportello-CCIAA Ravenna

Paola Saiani  - EMILIA ROMAGNA
EUROSPORTELLO-CCIAA RAVENNA

 Confindustria Emilia Romagna

Rocco Marcuccio - EMILIA ROMAGNA
CONFINDUSTRIA EMILIA-ROMAGNA

Innovhub

Susy Longoni - LOMBARDIA
INNOVHUB

 Fast

Muriel Geroli - LOMBARDIA
FAST

 Confindustria Lombardia

Maria Rossetti - LOMBARDIA
CONFINDUSTRIA LOMBARDIA

 CNA Lombardia

Laura Buscarini - LOMBARDIA
CNA LOMBARDIA

 Unioncamere Piemonte

Marianna Mucci - PIEMONTE
UNIONCAMERE PIEMONTE

 CCIAA Torino

Paola Tolin - PIEMONTE
CAMERA DI COMMERCIO DI TORINO

 Unioncamere Liguria

Raffaella Bruzzone - LIGURIA
UNIONCAMERE LIGURIA

 Original

Gaia Scalvedi - LAZIO
BIC Lazio

 CNR

Irene Dell'Aversana - LAZIO
Consiglio Nazionale delle Ricerche

 CDOPesaro

Elisabetta Andreani - MARCHE
COMPAGNIA DELLE OPERE PESARO URBINO

 CCIAA Chieti

Serena Manzone - ABRUZZO
AGENZIA DI SVILUPPO - AZIENDA SPECIALE CCIAA CHIETI

 Enea Napoli

Filippo Ammirati - CAMPANIA
ENEA NAPOLI

 Eurosportello Napoli

Vanessa Foggia - CAMPANIA
EUROSPORTELLO DI NAPOLI

 Unioncamere Campania

Loredana Affinito - CAMPANIA
UNIONCAMERE CAMPANIA

 Unioncamere Puglia

Mariella Sergi - PUGLIA
UNIONCAMERE PUGLIA

 Unioncamere Calabria

Irene Valentina Lupis-  CALABRIA
UNIONCAMERE CALABRIA

 Confindustria Sicilia

Giada Platania - SICILIA
CONFINDUSTRIA SICILIA

 Sardegna Ricerche

Marcella Dalla Cia - SARDEGNA
SARDEGNA RICERCHE

BELGIUM
 Wallonie

Sophie Schmitz

BEP

BULGARIA
 Bulgarian Industrial Association

Milena Stoeva
BULGARIAN INDUSTRIAL ASSOCIATION

 Plovdiv CCI Elena Tenova 
PLOVDIV CHAMBER OF COMMERCE AND INDUSTRY
CYPRUS
 CCI LIMOUSIN Nedi Kaffa
BUSINESS SUPPORT CENTRE CYPRUS
GREECE
 ChamberArcadia

Evgenia Tzanetopoulou

CHAMBER OF ARCADIA

 Fing

Katerina Tzitzinou

FEDERATION OF INDUSTRIES OF NORTHERN GREECE (FING)

 Chamber of Ioannina

Anna Zerva

CHAMBER OF IOANNINA

 Anko

Spyros Kellidis

REGIONAL DEVELOPMENT AGENCY OF WEST MACEDONIA S.A.-ANKO

HUNGARY
 MNKH Gabriella Juhasz
HUNGARIAN TRADE DEVELOPMENT LLC
 Primom

Petromanné Lipcsei Szilvia
PRIMOM Foundation for Promoting Enterprises

 CCI Hajdu

Vanda Korosi
CHAMBER OF COMMERCE AND INDUSTRY OF HAJDU-BIHAR COUNTY

MALTA
 Malta Enterprise Lara Fiott
MALTA ENTERPRISE
NETHERLANDS
 NetherlandsEENAgency Annemarie Destrée
NETHERLANDS ENTERPRISE AGENCY
POLAND
 LFR Marta Puczyk
LUBLIN DEVELOPMENT FOUNDATION
 Podlaska Joanna Stachurska
PODLASKA FUNDACJA ROZWOJU REGIONALNEGO
 Cracow Chamber of Commerce and industry

Agnieszka Czubak

CRACOW CHAMBER OF COMMERCE AND INDUSTRY

 Parp

Magdalena Zwolinska

PARP

 SCP

Katarzyna Mecinska

WEST POMERANIA ECONOMIC DEVELOPMENT ASSOCIATION

 West Pomeranian University

Krystyna Flak

WEST POMERANIA UNIVERSITY OF TECHNOLOGY TRANSFER

 FoundationPL

Natalia Baranska

FUNDACJA KALISKI INKUBATOR PRZEDSIEBIORCZOSCI

 Rzeszow

Dominik Pilat

RZESZOW REGIONAL DEVELOPMENT AGENCY

 Kielce

Jacek Korona

REGIONAL CENTRE FOR INNOVATION AND TECHNOLOGY TRANSFER

 TARR

Magdalena Frank

TORUN REGIONAL DEVELOPMENT AGENCY

PORTUGAL
 Iapmei Vanda Narciso
IAPMEI
 AEP Maria do Céu Filipe
AEP - Assoçiaçao Empresarial de Portugal
ROMANiA
 Centi

Anca Naghiu

NATIONAL INSTITUTE OF RESEARCH AND DEVELOPMENT FOR OPTOELECTRONICS

SLOVAK REPUBLIC
 SBA Olga Némethova
SLOVAK BUSINESS AGENCY
SLOVENIA
 CTTI Slovenia

Alen Draganovic
CENTER FOR TECHNOLOGY TRANSFER AND INNOVATION

JOZEF STEFAN INSTITUTE

SPAIN
 Itainnova

Teresa Gaspar Sanchez
ITAINNOVA

 Ainia Julio Carreras
AINIA CENTRO TECNOLOGICO - SEIMED
TUNISIA
 API Tunisia Jelalia Bassem
API - AGENCY FOR THE PROMOTION OF INDUSTRY AND INNOVATION
TURKEY
 EgeTR Husnu Demir
EBILTEM-TTO
 Istanbul Chamber of Industry

Eda Cig Turktas
ISTANBUL CHAMBER OF INDUSTRY

Registration
closed since 6 May 2015
Organisers
Schedule
Registration 16 Mar – 6 May
Meeting Selection 22 Apr – 4 May
Event 6 May – 7 May
Details
Language English
Costs Free of charge
Venue Milano
Bilateral Meetings
Participants 350
Meetings 835
Participants
Algeria 24
Austria 1
Belgium 19
Bulgaria 4
Cameroon 1
Denmark 2
Egypt 16
France 6
Greece 17
Hungary 8
India 1
Iran 1
Israel 1
Italy 223
Jordan 2
Lebanon 3
Libya 2
Luxembourg 1
Malaysia 1
Malta 1
Morocco 11
Netherlands 1
Others 1
Palestine 1
Poland 13
Portugal 5
Romania 6
Serbia 2
Slovenia 10
Spain 7
Sweden 1
Switzerland 2
Syria 4
Tunisia 29
Turkey 1
Ukraine 1
United Kingdom 1
Total 430
Profile Views
Before Event19083
After Event 32512
Total51595